Вълните са навсякъде около нас, видими и невидими - вълните на океана, звуците, които чуваме, светлината, както и повечето явления около нас имат вълнов характер. Поведението на самите частици, от които е изградена материята, според квантовата механика, също се описват като вълни.

Морето и вълните

Вълните са съкровищата на морето! Те са най-ценното му притежание, защото ако няма вълни то ще прилича на огромно езеро.

Вълните са наистина красиви и безкрайно интересни. Убедени сме, че и вие като всички нас обичате да застанете на брега и да гледате как водата идва и се отдръпва от брега с много пяна. Да гали стъпалата ви, а често да носи със себе си и други морски съкровища като водорасли, интересни камъчета, рапани и красиви мидички.

Но откъде идват тези безкрайни вълни? Кой и как създава тези безкрайни шумящи и пенещи се водни богатства? Как науката отговаря на тези въпроси?

Има специални хора, които са специализирали в изучаването на моретата и океаните. Тези учени се наричат океанографи и те са установили, че вълните са причинени от нещо, което непрекъснато е около нас: вятърът! Спомнете си какво се случва когато духате над горещ чай в чаша: сигурно сте забелязали вълните, причинени на повърхността от дъха ви то вече имате представа как вятърът създава вълните в моретата и океаните. Въпреки че някои вълни, наречени цунами, могат да бъдат създадени от подводни земетресения, повечето вълни са резултат от въздействието на вятъра по повърхността на океана. Чрез силите на триене и налягане, вятърът предава енергия на повърхността на морето, създавайки първите малки вълнички, който в крайна сметка се превръщат в големите вълни, които ние виждаме.

Във всяка група вълни има няколко върха, наречени гребени, които са разделени от ниски точки, наречени корита. Учените измерват няколко аспекта на вълните:

  • височината им се нарича амплитуда;
  • разстоянието между последователните гребени се нарича дължина на вълната;
  • времето, което минава между две последователни вълни се нарича период.

Колкото повече вятър има, толкова повече и по-големи вълни ще има. Максималният размер на вълните ще зависи от три фактора: скорост на вятъра, продължителност на вятъра и извличане, което е мярка за размера на района, в който духа вятърът. След като вълните са достигнали своя максимален размер от определената скорост на вятъра океанографите казват, че морската повърхност е „напълно развита“. В открито море вълните се движат с постоянна скорост, незасегната от дълбочината на водата. След като започнат да се приближават до бреговата ивица и да се сблъскат с дъното, те започват да се променят и да се разбиват на брега.

Обикновено мислим, че вълните в морето са само за частта, която се вижда над нивото на водата. В действителност вълните се простират чак до дъното на океана. Тъй като нивото на водата намалява по-близо до брега, долната страна на вълната започва да се плъзга по дъното. Затова горната част на вълната започва да се движи по-бързо от останалата част от вълната. Колкото по-близо до брега е вълната, толкова по-бързо се движи и става по-голяма и по-осезаема. В крайна сметка горната част на вълната пътува достатъчно бързо, така че тя започва да се накланя напред. Този наклон се превръща в огъване, създавайки това, което наричаме гребен. Точно в този момент виждаме и разбиващата се вълна!

Вълните не са просто движеща се вода!

Ето едно педложение за забавен и интересен експеримент свързано с океана. Да направите малък океан, който ще е почти като истинския, дори ще има вълни в него.

wave

Необходими материали:

  • прозрачен буркан с капак;
  • вода;
  • синя боя за храна или пък боя за яйца;
  • олио;
  • малка пластмасова лека играчка.

Инструкции:

  • Напълнете буркана с вода;
  • Добавете няколко капки от синята боя;
  • Добавете една кафена чашка олио;
  • Поставете играчката в буркана. Ако тя не потъва, всичко е наред. Но ако потъва, може би ще ви трябва друга. Най-подходящи са гумените играчки за баня, особено ако имате толкова малки.;
  • Затворете буркана с капачката и го разклатете леко. Внимавайте да не го изтървете!

Макар и много малък, вашият океан има точно същите вълни като истински.

Защо се получава така?

Водата е по-плътна от олиото и двете течности никога не се смесват. Така че, когато водата се движи, тя избутва олиото над нея и го кара също да се движи, правейки фигури като вълни.

А играчката спомага да виждате вълните по-ясно.