Вълните и морето
За да наблюдаваме водни вълни най-лесен начин е, когато в спокойна вода хвърлим малко камъче. На мястото на падане, водата се разклаща и образува концентрични окръжности - напречни вълни, разпространяващи се с еднаква скорост във всички посоки. Но колко по-вълнуващо е, когато наблюдаваме естествените вълни на морето и океана!
Красотата и величието на водните басейни няма да е същата, ако липсваха вълните!
Ние им се възхищаваме, снимаме, скачаме с тях, записваме шума им, „улавяме„ ги, рисуваме ги, поставяме ги върху бижута…, но наред с това, както морските вълни, така и останалите намират приложение в бита ни.
И все пак - ЛЯТО – няма по-приятна дума, която да съдържа в себе си толкова неща, които всеки обича - ваканция, топлина, почивка, планина, море…
Всеки обича да прави тен на морския плаж, да скача с вълните, да събира миди и рапани, които пазят шума на морските вълни…
И така, какво е това, което чувате, когато доближите рапан до ухото си? Дали това е шумът на морските вълни, дори и да сте далеч от тях? Учените смятат, че най-вероятният отговор е, че това е ехото на шума във въздуха около вас. Рапанът улавя околния шум, който след това резонира вътре в черупката. В зависимост от размера и вида на морското съкровище различни честоти на звука ще бъдат отразени обратно до ухото ви. По този начин различните рапани произвеждат различни звуци „от вълни“. Интересното обаче е, че ако в някой мрачен ден морето ви липсва и нямате рапан наблизо, можете да „чуете морето“ и от празна чаша или просто ако покриете с ръка ухото си, но не плътно да я залепите за него. Опитайте, чувате вълните, нали? Все пак събирайте и рапани – те може да не са уловили морето, но пък си остават красиви морски съкровища!
Гледката на морските вълни предизвиква прекрасни асоциации у всички, затова едни от най-прекрасните картини са на морски пейзажи, вдъхновени от неуморните вълни – възхитителни, а понякога и опасни...
Можем да закупим релаксиращи звукови машина с шума на морските вълни, или мотиви на облекло, бижута и други, които да ни напомнят дори през зимните дни за морския бриз, шума от разбиването на вълните и безкрайната синева на далечината.
Освен да се любуваме на възхитителните морски вълни, различните видове вълни имат широко приложение в нашето ежедневие: видимата светлина ни позволява да виждаме; микровълните и радиовълните позволяват комуникация на дълги разстояния чрез мобилни телефони, телевизия и радио; инфрачервените вълни се използват в камерите за нощно виждане и в много дистанционни управления; и рентгеновите лъчи се използват в медицински изображения…; или накратко:
- Радиовълни: незабавна комуникация;
- Микровълни: данни и топлина;
- Инфрачервени вълни: невидима топлина;
- Видими светлинни лъчи;
- Ултравиолетови вълни: енергийна светлина;
- Рентгенови лъчи: проникваща радиация;
- Гама лъчи: ядрена енергия.