Вълните са навсякъде около нас, видими и невидими - вълните на океана, звуците, които чуваме, светлината, както и повечето явления около нас имат вълнов характер. Поведението на самите частици, от които е изградена материята, според квантовата механика, също се описват като вълни.

Микровълни

Ултракъсите радиовълни с дължина на вълната между 1 mm и 30 cm се наричат микровълни.

Някои от съвременните приложения на микровълните са в науката, техниката и в бита: Радиолокация

Откриването и точното определяне на тяхното местоположение на различни обекти с помощта на микровълни се нарича радиолокация. Използва се устройство, наречено радиолокатор или радар. Принципът на действие на радиолокатора е подобен на ултразвуковия локатор. Радиолокаторът има мощен свръхвисокочестотен (СВЧ) генератор, свързан със специална антена, която излъчва микровълни само в определена посока. В съвременните радиолокатори информацията, съдържаща се в отразените от обекта микровълни, се преобразува в цифров код, което позволява бързата ú по-нататъшна обработка. Това дава възможност с радиолокатора например да се следят едновременно няколко цели, да се определят техните скорости и посоки на движение и т.н.

wave

Радиолокатори използват корабите, самолетите, полицейските коли, летищата и др..

Радиолокационните методи дават възможност много точно да се определят разстоянията до планетите, размерите на техните орбити, местоположението нa изкуствените спътници и др.

Други приложения на микровълните

Артьр Кларк (известният писател фантаст) през 1945 г. предсказва, че геостационарните изкуствени спътници (тези, които се въртят синхронно със Земята, поради което винаги се намират над една и съща точка от нейната повърхност) могат да се използват за далекосъобщения (телекомуникации). Днес спътниковите (сателитни) радиовръзки, които се осъществяват посредством микровълни, вече са реалност, променила живота на милиони хора на планетата. Например само чрез един спътник могат едновременно да се предават 12 000 телефонни разговора или 10 телевизионни програми.

Микровълновите фурни са приложение на микровълните в бита. Храната може да бъде „сготвена" с микровълни, тъй като една от собствените честоти на трептене на водните молекули е разположена в микровълновия диапазон. Когато микровълни със същата честота се насочат към хранителния продукт, те предизвикват резонансни трептения на съдържащите се в него водни молекули. Така енергията на микровълните се поглъща от водата и хранителният продукт се загрява вътрешно, а не само по повърхността, както при обикновените фурни.

В условията на задълбочаваща се енергийна криза варненски учен е патентовал разработка за добив на електроенергия, използвайки силата на вятъра и морските вълни в крайбрежната зона. Добитият ток може да бъде подаден към електрическата мрежа или да се използва за обезсоляване на морската вода.

Резонансните явления се проявяват при всички принудени трептения, които намират широко приложение в различни области на техниката. В акустиката резонансът се използва за анализ и усилване на звукови трептения. В радиотехниката той намира приложение във всички радиопредаватели и радиоприемници. С явлението резонанс се обясняват и много процеси от ядрената физика. Механичният резонанс може да бъде както полезен, така и вреден. Резонансът дава възможност за усилване и поддържане на трептения с малка принуждаваща сила. Същевременно той може да предизвика силно разлюляване на мостове, механични конструкции и др. тела, което може да доведе до разрушаването им.

Вълните – видими или не са навсякъде около нас. Ние им се възхищаваме, опознаваме и използваме в ежедневието си.

wave

Вълната е вид трептене (смущение), което се движи през пространството и материята. Вълновите движения пренасят енергия от едно място на друго. Вълните играят важна роля в нашето ежедневие.

Вълната е поток или пренос на енергия под формата на трептене през среда - пространство или маса. Морските вълни или приливи, звук, който чуваме, фотон на светлината и дори движението на малки растения, издухани от вятъра, са примери за различни видове вълни.

Какво би светът без вълни? Без вълни енергията не може да направи нищо. А без енергия вълните не биха могли да създадат смущение или изместване – и изобщо не биха съществували. Следователно вълните са определяща характеристика на нашата вселена.